Şimdi bu konu nerden çıktı biranda.  Bugünün cumartesi olması nedeniyle izlediğim iki kanal var biri discovery diğeri national geographic. Natgeo’daydım ki kısa bir tanıtım gördüm. Japonyada yapılan dövmeler, yakuzaların neden tüm vücutlarına dövme yaptırdığı birde bunları yapan sanatçılar ve yaptıranların nedenleri ile ilgiliydi. Daha uzun olmasını istedim ama kısacık verdiler. E malumunuz uzakdoğu sinemasında mafyaların yeri büyüktür. Büyük kavgalar yaparlar, haraç toplarlar, mekanları paylaşırlar vs. Hatta Kore Sinemasında en sevdiğimiz filmler arasında Sunflower, A Dirty Carnival  ve türevleri gelir. Bunlar saunaya falan gittiklerinde görürüz ki muhteşem çizimler var sırtlarında kollarında falan karizmatik durur. Çoğu zaman saklarlar peki neden? İşte bunları anlatıyordu kısaca şöyle söyleyeyim.

Eski zamanlarda japonyada suçlulara bunu geçmeyen boyalardan yaparlarmış anıllarına, kollarına, hani cezalarını çekmiş olmalarına rağmen halkın arasında dolaşırken halk bilsin bunlar suç işlemiş insanlar diye. E malumunuz durum böyle olunca, bunlar halktan dışlanıyorlar işlerinde, yaşamlarında sorun oluyor ve kendi aralarında topluluklar oluşturuyorlar. Dövmeleri tüm vücutlarını kaplıyor ve bir giysi gibi oluyor. Hatta bu dövmelere sahip olan birisi öldüğünde derisi çıkarılıyor ve sergileniyormuş ve karaborsada da satılıyormuş.  Birde o zamanlar kimonolar giyilirdi ya gögüslerinde, ayak ve el bileklerinde boşluklar bırakılıyor. Kimonodan görünmeyecek böylece halkın içinde rahatça dolaşabileceklermiş. Yokohama da dünya çapında dövmeci olan folyoşi samuray, kaplan, geyşa sembolleri kullanıyormuş. Normalde bambudan günümüzde metalden yapılmış agori çubuğu kullanılıyor. Çubuğun ucunda 36 iğne var. Çubuk mürekkebe batırılıyor. Dakikada 90-120 vuruş yapıyormuş. Bu kültür almış başını gitmiş hala günümüz japonyasında yapılmakta. Aynı teknikte aynı şekilde sadece amacı hiç değişmemiş. Hala halk içinde dövmesi olanlara yakuza gözüyle bakılıyor. Yani kelebek dövmeniz bile olsa aman ortamlarda göstermeyin 🙂 Orada bu dövme işi yasadışı kabul ediliyor. Dövmeleri olan bir insan olarak hep gitmek istediğim yerlerde çekinmeme neden olacak bir konu bu. Gerçi Emir Demirle oralara gidip mafya olma hayallerimiz var (yani onların hayaliydi bende ortak oldum) bu yönden önlerindeyim. Onun ve ve şuan askerde olan arkadaşı Tae-shik’in muahaha :)(Aslında bilmiyorum belki onlarında vardır) Şimdiye baktığımızda ise özellikle amerika başta olmak üzere tüm dünyada moda olmuş. Bir çok kişide var. Sürü ile dükkan var. Görsellik için kullanılıyor. Tamam bazıları için anlamlarıda oluyor yapılan dövmelerin(bkz. ben) ama genel olarak farklılık olsun diye yani.

bu folyoşi değil horiyoshi III

Bu adam Yokohama'da ki Folyoşi değil ha "Horiyoshi III"

İşte bu kültürler ilgimi çekti nette bir araştırma yaptım “natgeo” da izlediğim videoyu buldum ama onu araştırırken başka bir yazı ve filmde buldum. Dövmenin doğduğu yerler onların kültüründeki yerleri ve amaçları ile ilgili ve tabikide yapılış tarzları. Hepsi birbirinden ilginçti ama hepsi acı verici şekilde 🙂 İlginizi çekerse bir bakın derim.

http://www.nadidem.net/f/gbdovme/gbdovme.swf    Burdan izleyebilirsiniz tarihi ile ilgili video bu.

Birde Netgeo’daki video var onuda hemen ekleyiverim

http://video.nationalgeographic.com/video/player/places/countries-places/japan/japan_fullbodytattoos.html

Reklamlar