Sanırım bir kaç yıl olmuştur bu film arşivimde. Nedendir bilinmez her zaman ki gibi üşengeçliğimden ya da önüne muhakkak daha çok ilgimi çeken bişiler geldiğindendir. Olur yani arada böyle şeyler. Aslında çok ilginç de bir film yani izleyince karar verdim öyle olduğuna. Demek ne yapıyormuşuz? Aldığımız anda filmi izliyormuşuz 😀 Mümkün mü? Evet olabilirliği mümkün:=)

Gelelim filmimize filmin konusu; Basit Mayalılarrrrrrr!!!!!(burda hafiften sesimi pelestirip suratınıza doğru yaklaşıyorum 🙂 Mayalılar dedim ama dünyanın sonu gelecek nihahahaha seller sular, volkan patlamaları falan yok. Bu tamamen topluma bir bakış. Zaten filmin başlangıcı süper. Bizim mayalılar ava giderler baba, oğul, dostlar falan. Birbirleri ile şakalaşırlar, espiriler gırla sonrada usul usul köylerine dönerler. Ancak ormanda başka bir köy ahali ile karşılaşırlar. Köyleri yağmalanmıştır. O gece filmimizinde baş kahramanı olan Jaguar Pençesi bir rüya görür. Rüyasında ormanda karşılaştığı yerli ona kaçmasını söyler ki bu sırada uyanır tam o anda da köylerine saldırırlar. Ama ne sahnelerdi. Kan, revan, tecavüze teşebbüs(eminim arkada bir yerlerde oldu ama göstermediler don’t panic). İşte ölenler ölür yakalananlar yola çıkar. Kadınları satacaklar, erkeleride maya inanışına göre kurban edecekler. Ancak bizim Jaguar Pençesi karısını(hamiledir bu arada kendisi) ve çocuğunu koşan kaplumbağamıydı neydi oğlunun adı neyse şirin bir dostumuz kendiside işte ailesini alıyor saklıyor ve bir söz veriyor ” Geri Döneceğim” bu arada babası gözleri önünde öldürülürken onun nasihatıda ” Sakın korkma, korkuyu unut”. Oğlunun gözlerinde korkuyu ilk gördüğünde demişti. Korku hastalık gibidir  sanada bulaşmış bir an önce kalbinde korkuyu at falan demişti. Çok ta iyi demiş.

Ronaldinho'ya çok benzetiliyor. Sizce?

İşte bizim Jaguar Pençesi başkentte götürülür. Kadınlarını satılırken gören erkeler, birde yolda gelirken çocuklarının arkada kaldığını gören kadınlar. İşin içinden çıkmak zor gibi görünüyor değil mi? Evet baya zor oldu. Ancak acaba bu gelen sonu durdurmaya yetecek mi? (yine söylüyorum bu son dünyanın sonu değil onlarının soyunun sonu;) )

İşte konu böyle. Söylemeliyim ki filmin çok sade ve objektif çekilmiş. Üstelik konuşmaların Maya dili ile olması, kesinlikle dublajın olmaması(yasak yani olamaz öyle bişi 😉 ) böyle belgesel izliyormuşsunuz gibi ama değil gibi hissettiren olayları, akışı falan çok güzeldi. Arada da duygusallık var ha romantizm falan serpiştirilmiş yani. Ben çok beğendim. Bilmiyorum siz nasıl bulursunuz ama izlemenizi tavsiye ederim sonuna kadar.

Birde film türkçeye “Kıyamet” diye çevrilmiş ancak tam tersine kendileri “Başlangıç” olarak bilinirlermiş.

Biraz spoiler olabilir ama tahminimce ilk suda doğumu mayalılar yapmış heralde filmde öyleydi. Birde filmin başrol oyuncuları misvak kullanıyordu sanırsam bir tek onların dişleri çürük değildi. Bunun gibi bir kaç şey daha vardı ama unuttum. Aklıma gelince söylerim 😀

İşte böyle bir film. Buyrun fragmanınıda ekleyi verim.